Ally Brunk Memorial

5k Run/Walk

Age Group Results

June 09, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Hamilton                                         718   20       10        19:23.2      6:15/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larry Julson                                            686   22        1        15:58.1      5:09/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Palmatier                                         654   42       55        24:51.7      8:01/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Donohoe                                           720   40        8        18:32.3      5:59/M

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylee Marcussen                                         563   12       47        24:11.3      7:48/M
       2    Noelle Wallas                                           600   12       64        25:24.9      8:12/M
       3    Heidi Christiansen                                      518   13       87        28:13.2      9:06/M
       4    Emily Walter                                            621   13      112        30:19.5      9:47/M
       5    Tarah Gates                                             746   13      119        31:04.1     10:01/M
       6    Sydney Yarger                                           608   11      130        33:22.0     10:46/M
       7    Sarah Hill-Green                                        759   10      132        33:37.4     10:51/M
       8    Callie Troutman                                         639   10      134        34:07.2     11:00/M
       9    Breeanna Kubasczyk                                      648   12      137        34:28.8     11:07/M
      10    Grace Johnson                                           545   13      145        35:44.5     11:32/M
      11    Taylor Smelker                                          724   11      149        36:05.7     11:38/M
      12    Cheryl Johnson                                          544   12      150        36:06.1     11:39/M
      13    Kaitlyn Carter                                          687   11      156        37:03.1     11:57/M
      14    Hannah Hopkins                                          695   11      166        41:38.4     13:26/M
      15    Sarah Walter                                            622   11      177        45:44.9     14:45/M
      16    Robin Garn                                              535   10      178        45:45.5     14:45/M
      17    Laynie Brunk                                            734   10      200        51:03.9     16:28/M
      18    Marley Frank                                            683   10      222      1:03:12.5     20:23/M

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zach Yarger                                             609   13       12        20:23.8      6:35/M
       2    Carlos Stimer                                           660   13       13        20:30.6      6:37/M
       3    Zachary Schmitz                                         576   13       16        20:45.5      6:42/M
       4    Tyler Vermillion                                        680   13       20        21:53.2      7:04/M
       5    Isaiah Stimer                                           659   11       50        24:46.4      7:59/M
       6    Andrew Hughes                                           637   10       51        24:47.0      8:00/M
       7    Sam Corbin                                              523   12       58        25:02.9      8:05/M
       8    Ross Schmiedeknecht                                     570   12       59        25:05.6      8:05/M
       9    James Harns                                             538   12       60        25:12.8      8:08/M
      10    Hunter Geisenhaver                                      653   12       68        25:53.6      8:21/M
      11    Lucas Sommer                                            592    2       73        26:25.5      8:31/M
      12    Mitchell Yarger                                         607   10       74        26:28.5      8:32/M
      13    Cameron Schmitz                                         572   10       75        26:35.8      8:35/M
      14    Derek Bocek                                             509    9       84        28:02.5      9:03/M
      15    Carter Nostraut                                         753   10       89        28:15.3      9:07/M
      16    Dalton Smith                                            751   12       90        28:16.4      9:07/M
      17    A Smelker                                               701    8       91        28:17.8      9:07/M
      18    Donovan Niemi                                           760   12       99        28:48.0      9:17/M
      19    Andrew Baker                                            758   12      111        30:12.8      9:45/M
      20    Zane Stanton                                            676   12      131        33:25.2     10:47/M
      21    Luke Tarr                                               595   11      138        34:51.9     11:15/M
      22    Austin Savage                                           627   12      143        35:16.8     11:23/M
      23    Dillion McPhee                                          677   12      158        37:10.7     11:59/M
      24    Carson Brunk                                            697   8       164        41:36.8     13:25/M
      25    Luke Knapp                                              696   10      165        41:38.1     13:26/M
      26    Jacob Brighton                                          512   13      167        41:49.2     13:29/M
      27    Marcus Bolley                                           714   11      169        41:51.4     13:30/M
      28    Caleb Johnson                                           543   10      170        41:53.2     13:31/M
      29    Ethan Kubasczyk                                         649   10      171        41:55.1     13:31/M
      30    Ethan Mills                                             728   7       180        46:30.3     15:00/M
      31    Grant Snook                                             586    3      209        55:04.6     17:46/M

Female 14 to 16

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Moriah Hill-Green                                       700   16       18        21:15.9      6:51/M
       2    Danielle Koepke                                         558   15       24        22:16.2      7:11/M
       3    Kaitlin Stults                                          594   16       29        22:44.7      7:20/M
       4    Olivia Conway                                           521   14       31        22:51.3      7:22/M
       5    Tlonie Babcock                                          612   16       72        26:07.9      8:25/M
       6    Cecilia Corbin                                          522   15      154        36:52.2     11:54/M
       7    Regan Sherman                                           704   15      221      1:03:09.7     20:22/M

Male 14 to 16

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sam Traver                                              597   15        7        18:23.9      5:56/M
       2    Aj Schmiedeknecht                                       569   16       14        20:44.6      6:41/M
       3    Trevor Schmitz                                          575   15       15        20:45.1      6:42/M
       4    Andrew Brighton                                         511   15       22        22:12.1      7:10/M
       5    Nick Bellar                                             650   15       52        24:48.0      8:00/M
       6    Marcus Traver                                           596   14       93        28:20.3      9:08/M
       7    Norman Emineth                                          531   16      144        35:39.2     11:30/M
       8    Tyler Bandy                                             657   15      168        41:49.5     13:29/M
       9    Joseph Geisenhaver                                      652   14      196        49:26.1     15:57/M

Female 17 to 20

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abigail Cotton                                          732   18       36        23:29.1      7:35/M
       2    Stasi Donley                                            633   20      202        51:09.1     16:30/M
       3    Sam Julson                                              685   18      206        52:32.8     16:57/M

Male 17 to 20

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark List                                               705   20        2        16:10.7      5:13/M
       2    Andrew Dilernia                                         525   19        3        16:36.8      5:21/M
       3    Andrew Benkovsky                                        708   19        4        17:34.0      5:40/M
       4    Tyler Larson                                            737   18        5        17:35.6      5:40/M
       5    Nathan Laduke                                           725   18        6        17:59.9      5:48/M
       6    Jacob Ronowski                                          568   17       35        23:17.4      7:31/M
       7    Kyle Lamb                                               747   19       39        23:43.7      7:39/M
       8    Caleb Koepke                                            557   18       40        23:44.1      7:39/M
       9    Kevin Scharer                                           719   19       41        23:44.6      7:39/M
      10    Anthony Dilernia                                        526   19       42        23:45.0      7:40/M

Female 21 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Audrey Dahlgren                                         744   23       26        22:30.5      7:15/M
       2    Mackenzie Chatfield                                     517   24       27        22:30.8      7:15/M
       3    Kristina Donley                                         632   22       32        22:56.2      7:24/M
       4    Jamie Wrubel                                            689   22       38        23:39.2      7:38/M
       5    Megan Shurlow                                           583   23       48        24:12.1      7:48/M
       6    Tori Benton                                             504   22       49        24:34.3      7:55/M
       7    Jordan Reichard                                         656   24       77        27:16.1      8:48/M
       8    Jenny Shepard                                           578   22       94        28:20.8      9:08/M
       9    Mel Bancroft                                            502   22       95        28:22.2      9:09/M
      10    Hilary McDaniel                                         674   23      115        30:39.9      9:53/M

Male 21 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clint Wright                                            742   22       11        20:00.2      6:27/M
       2    Zac Boyd                                                706   22       34        23:10.9      7:28/M
       3    Andrew Peterson                                         565   22       44        24:06.1      7:46/M
       4    Caleb Jones                                             548   21       81        27:40.6      8:55/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    May Dik                                                 524   25       54        24:50.8      8:01/M
       2    Jenna Sawdy                                             617   27       61        25:14.7      8:08/M
       3    Julie Pung                                              710   28       80        27:37.6      8:55/M
       4    Rachel McMaster                                         564   27      120        31:07.7     10:02/M
       5    Christina Bush                                          690   25      155        36:54.8     11:54/M
       6    Christie Omo                                            663   29      187        47:24.8     15:17/M
       7    Stephanie Zerba                                         717   28      201        51:06.9     16:29/M
       8    Rachael Simon                                           750   26      204        52:02.7     16:47/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Schafer                                          638   26       57        25:01.9      8:04/M
       2    Ryan Lisek                                              748   29      205        52:22.2     16:54/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erica Harrell                                           539   33       17        20:54.7      6:45/M
       2    Julia Heany                                             636   33       30        22:46.8      7:21/M
       3    Annie Eggleston                                         726   31       86        28:12.1      9:06/M
       4    Danielle Dahlgren                                       634   32      102        28:57.4      9:20/M
       5    Janelle Petee                                           641   32      104        29:22.7      9:28/M
       6    Bonnie Binioris                                         614   30      105        29:28.5      9:30/M
       7    Karyn Newton                                            761   31      106        29:32.8      9:32/M
       8    Christine Sommer                                        591   30      127        32:10.7     10:23/M
       9    Sarah Bohan                                             755   31      128        32:41.5     10:33/M
      10    Heidi Ward                                              731   33      147        35:51.3     11:34/M
      11    Amber Soper                                             713   33      151        36:20.6     11:43/M
      12    Amy Fornusek                                            667   32      163        39:57.9     12:53/M
      13    Amanda Lisek                                            749   30      203        51:31.0     16:37/M
      14    Lindsey Bush                                            670   32      208        54:47.6     17:40/M
      15    Jill Snook                                              587   33      211        55:16.6     17:50/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Tinkey                                            631   34       19        21:41.3      7:00/M
       2    Justin Heany                                            635   33       23        22:15.4      7:11/M
       3    Joe Bush                                                671   31      100        28:50.6      9:18/M
       4    Chad Fox                                                716   31      157        37:07.1     11:58/M
       5    Jeff Bussard                                            736   34      194        48:30.9     15:39/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alys Long                                               756   38       43        23:52.5      7:42/M
       2    Susan Fahner                                            743   35       46        24:06.8      7:46/M
       3    Olivia Carter                                           610   35       96        28:35.2      9:13/M
       4    Angie Morin                                             691   38      101        28:53.6      9:19/M
       5    Sara Sweezey                                            640   39      109        29:51.5      9:38/M
       6    Kari Marciniak                                          645   35      121        31:08.6     10:03/M
       7    Kelly Noldy                                             738   38      122        31:11.4     10:04/M
       8    Jackie Nakfoor                                          739   39      123        31:12.3     10:04/M
       9    Heather Nostrant                                        752   37      124        31:17.9     10:05/M
      10    Kami Berry                                              624   39      142        35:12.8     11:21/M
      11    Jennifer Bandy                                          630   39      152        36:33.5     11:47/M
      12    Kaci Powers                                             673   38      159        37:26.5     12:05/M
      13    Kelly Yarger                                            606   38      176        44:08.3     14:14/M
      14    Jessica Savage                                          625   38      220      1:02:58.7     20:19/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad Vermillion                                         681   36       45        24:06.4      7:46/M
       2    Jeff Savage                                             626   38       62        25:23.1      8:11/M
       3    Brian Banko                                             611   39       71        26:04.0      8:25/M
       4    Michael Bocek                                           510   38       88        28:14.2      9:06/M
       5    Chris Burt                                              699   38       98        28:45.2      9:16/M
       6    Chris Frank                                             684   39      110        30:06.2      9:43/M
       7    Brant Yarger                                            605   39      126        31:52.6     10:17/M
       8    Jason Soper                                             712   37      184        46:43.9     15:04/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beverly Schmitz                                         571   43       63        25:23.5      8:11/M
       2    Kim Snook                                               588   42       65        25:36.0      8:15/M
       3    Julie Pozega                                            566   44       67        25:46.8      8:19/M
       4    Richelle Deo                                            643   44       85        28:11.6      9:05/M
       5    Lsrisa Ballard                                          702   44      107        29:35.6      9:33/M
       6    Thomasina Golding                                       536   42      114        30:26.4      9:49/M
       7    Carrie Gasch                                            623   42      141        35:12.5     11:21/M
       8    Angie Brooks-Andry                                      513   43      146        35:44.9     11:32/M
       9    Julie Sherman                                           682   42      153        36:39.5     11:49/M
      10    Shannon Kubasczyk                                       646   40      173        42:44.6     13:47/M
      11    Gwendolyn Marion                                        616   42      182        46:35.7     15:02/M
      12    Kathy Jurichko                                          754   43      186        47:22.9     15:17/M
      13    Kim Merrill                                             629   42      195        48:32.7     15:39/M
      14    Kimberly Geisenhaver                                    651   43      198        50:48.0     16:23/M
      15    Regina Christiansen                                     520   44      199        50:48.4     16:23/M
      16    Cheri Lula                                              658   40      215        55:47.8     18:00/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Derek Dexter                                            711   43        9        19:13.0      6:12/M
       2    Eric Schafer                                            745   43       56        25:00.4      8:04/M
       3    Steve Binioris                                          615   40       66        25:36.4      8:15/M
       4    Todd Stanton                                            675   43       76        27:06.3      8:45/M
       5    Andy Kubasczyk                                          647   41       79        27:25.2      8:51/M
       6    Thomas Talley                                           642   40      136        34:26.5     11:06/M
       7    Bill Snook                                              584   41      210        55:05.4     17:46/M
       8    Joe Snook                                               757   44      212        55:17.8     17:50/M
       9    Kari Johnson                                            547   44      219      1:02:58.3     20:19/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Tarr                                               655   49      139        34:52.4     11:15/M
       2    Teresa Walter                                           620   45      148        35:57.7     11:36/M
       3    Wendy Erzal                                             730   45      160        37:40.6     12:09/M
       4    Lisa Mills                                              727   46      181        46:30.6     15:00/M
       5    Melissa Turner-Chambers                                 613   45      183        46:36.1     15:02/M
       6    Wanda Darrow                                            735   45      193        48:29.1     15:38/M
       7    Camila Grider                                           703   47      207        52:43.3     17:00/M
       8    Tracey Fox                                              679   48      213        55:45.9     17:59/M
       9    Linda Marciniak                                         678   46      214        55:46.4     17:59/M
      10    Shelly Schalk                                           666   46      216        55:48.3     18:00/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Christiansen                                      519   47       25        22:29.9      7:15/M
       2    John Dahlgren                                           740   49       33        23:08.6      7:28/M
       3    Christopher Merrill                                     628   46       37        23:37.5      7:37/M
       4    Mark Middaugh                                           662   47       53        24:49.8      8:00/M
       5    Chris Erzal                                             729   47      129        33:01.8     10:39/M
       6    Tadd Deo                                                644   45      133        33:38.7     10:51/M
       7    Ron Hagle                                               537   46      140        35:07.4     11:20/M
       8    Charles Casteneda                                       721   49      192        48:28.3     15:38/M
       9    Jeff Johnson                                            546   45      197        50:31.9     16:18/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Pifer                                             665   51       78        27:19.8      8:49/M
       2    Toni Walker                                             619   53      108        29:43.2      9:35/M
       3    Kris Chatfield                                          516   50      117        31:00.3     10:00/M
       4    Cynthia Lucas                                           562   51      118        31:03.1     10:01/M
       5    Donna Benkovsky                                         709   57      125        31:51.1     10:16/M
       6    Tonya Vanburen                                          661   53      135        34:13.3     11:02/M
       7    Mindy Dipple                                            530   51      161        37:48.3     12:12/M
       8    Rose Koepke                                             560   50      174        43:42.2     14:06/M
       9    Janet Hayter                                            540   55      179        45:56.2     14:49/M
      10    Heidi Jones                                             549   57      185        46:51.6     15:07/M
      11    Annette Wibert                                          664   51      188        47:25.1     15:18/M
      12    Beth Boyd                                               707   51      189        47:29.3     15:19/M
      13    Jill Shepard                                            579   50      190        47:47.0     15:25/M
      14    Pam Benton                                              503   50      191        47:49.3     15:25/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John McCabe                                             698   56       21        22:01.9      7:06/M
       2    Paul Pozega                                             567   52       69        25:54.8      8:21/M
       3    John Mauer                                              688   50       82        27:44.1      8:57/M
       4    Ron Shepard                                             580   53       92        28:19.2      9:08/M
       5    Gary Schafer                                            715   56       97        28:37.1      9:14/M
       6    Gary Lipsey                                             561   56      103        29:11.0      9:25/M
       7    Bill Shurlow                                            582   50      116        30:43.6      9:55/M
       8    Jeffrey Walker                                          618   57      162        38:33.0     12:26/M
       9    Jon Koepke                                              559   52      175        43:42.7     14:06/M

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Vanbushull                                       599   63      172        41:57.0     13:32/M
       2    Teresa Ritsema                                          741   60      218        59:15.1     19:07/M

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Klein                                               723   62       28        22:41.6      7:19/M
       2    David Stierley                                          694   60       70        26:02.6      8:24/M
       3    James Mowry                                             733   70       83        27:55.0      9:00/M
       4    David Ulrey                                             598   63      113        30:26.1      9:49/M
       5    Jerry Borwn                                             722   61      217        59:13.9     19:06/M